Novinar kineskog dnevnika "Šangaj ivning post" zaposlio se u fabrici korporacije "Fokskon“ u Tai Juanu i otkrio u kakvim užasnim uslovima žive i rade zaposleni u postrojenju koje proizvodi dugo očekivani novi model mobilnog telefona iPhone5, američke kompanije "Apple“.
Fabrika koju je odabrao postala je poznata po masovnom štrajku radnika u martu, a novinar je zbog, kako je rekao, loših uslova za rad, u njoj uspio da provede samo 10 dana.
Posle sedam dana treninga, počeo je da sastavlja prvi "iPhone5", u mjestu gde se planira proizvodnja 57 miliona tih aparata godišnje.
Do posla je došao tako što je kontaktirao kadrovsku službu fabrike, gde mu je rečeno da svako ko je zdrav i posjeduje ispravne lične isprave može da se prijavi za posao.
Dok je popunjavao prijavu, radnik osiguranja ponudio mu je pomoć da brže dođe do zaposlenja ako mu da 100-200 kineskih juana (jedan juan vredi oko šest američkih dolara).
Novinar, čiji identitet nije objavljen, nazavo je spavaonicu koju "Fokskon" koristi za svoje zaposlene "noćnom morom".
"Smrdi kao smeće i ljudski znoj. Ispred svake sobe su gomile smeća. Kada sam otvorio svoj ormarić iz njega su počele da izlaze buba-švabe. Posteljina koju su mi dali bila je prljava", kaže novinar kineskog lista.
Njegova pitanja o velikoj stopi samoubistava instruktori nisu ignorisali, ali nisu bili spremni ni da preterano diskutuju o njima.
"Posle treninga, tražili su da počnemo s radom, iako je već noć. Dozvoljeno nam je da odmaramo samo tokom dana. Poslije svih intenzivnih treninga i sastanaka, imao sam groznicu i tešku glavobolju. Prije nego što počnem s poslom, tražio sam da posjetim bolnicu, ali tu radi samo jedan doktor, koji u isto vrijeme liječi četiri - pet pacijenata", kaže novinar.
Tokom vikenda organizuju se druženja radnika, na kojima se pleše.
"Domaćin zabave je uzeo mikrofon i rekao: 'Svi smo pod prevelikim stresom svakoga dana, a ne smijemo da vrištimo dok radimo. Ovde možemo da galamimo do mile volje i da se oslobodimo stresa", navodi se u svjedočenju.
Večera se u 23.00, a poslije ponoći nastavlja se s radom.
"Poleđina 'iPhone5' pored mene je prolazila svake tri sekunde. Moram je uzeti i označiti četiri mesta na njoj, pa je vratiti na traku za manje od te tri sekunde i bez grešaka. Poslije nekoliko sati takvog rada počinje da me boli vrat i mišići u rukama. Novi radnik koji je sjedio preko puta mene bio je iscrpljen i nakratko legao. Supervizor ga je video i kaznio time što je stajao 10 minuta u ćošku, kao nekada u školi. Radili smo non-stop, od ponoći do šest ujutru, ali morali smo da ostanemo duže, jer traka ide i niko ne smije stati. Umirem od gladi i potpuno sam iscrpljen... Konačno smo prestali s radom u sedam ujutru", piše dalje u ispovjesti.
Narednog dana šefovi, piše kineski novinar, radnike tretiraju na isti način i svi zaposleni su besni.
"Svaki put kada neko od nas uzme jedan deo „iPhone5“, bacimo ga na traku i psujemo, kako bismo se oslobodili stresa", piše dalje kineski lažni radnik.