- Ja jesam rođeni Australijanac, ali moj maternji jezik je srpski. Iako sam rođen ovde, do prvog razreda osnovne škole nisam znao nijednu reč engleskog. Kad sam se prvog dana škole vratio kući, rekao sam: „Mama, tata, u školi svi pričaju nekim neobičnim jezikom, koji ja ne razumem“ - prepričava Nik svoje prve
školske dane.
On dodaje da mu to sad i nije toliko čudno, kad se uzme u obzir da je njegov otac sveštenik srpske pravoslavne crkve.
- Tatina parohija je velika. U okolini Sidneja, gde mi živimo, ima mnogo Srba. Inače, moj otac je u Australiju emigrirao 1976. godine iz mesta Krupa na Vrbasu, nedaleko od Banjaluke u Republici Srpskoj. U Australiji je upoznao moju majku, koja je bila iz prve generacije rođene na kontinentu. Njeni su emigrirali iz Like i Bosanske Gradiške odmah posle Drugog svetskog rata - kaže Nikola.
Na pitanje gde trenutno živi, odgovara:
- Veći deo vremena u poslednjih deset godina proveo sam preko okeana, daleko od kuće. Živeo sam tamo gde me je posao kompjuterskog konsultanta vodio. U Britaniji, Americi, Južnoj Africi. Ali moj pravi dom je u Volongongu, koji se nalazi nedaleko od Sidneja - kaže Nikola.
Čubrilović kaže da je dolazio u Srbiju i Republiku Srpsku, ali i da mu je žao što zbog obaveza već duže vreme nije svraćao.
Nikola otkriva da su mu se javili ljudi iz Facebook-a nakon njegove objave i da poslednja dva dana zajedno rade na tome da reše problem sigurnosti i zaštite privatnosti svih korisnika ove globalne mreže.
- Većina glavnih problema biće rešena za dan-dva. Stvar je u tome što Facebook ne briše kukije, koji s Facebook-a šalju podatke na računar korisnika i obrnuto, kako bi se dobile informacije o imenu korisnika, lozinki, ali i drugim podacima, na primer o tome koje sajtove korisnik posećuje. Zbog toga, kad se izlogujete s Facebook-a, on i dalje prati vaše kretanje po sajtovima koji imaju dugme za podelu podataka s Fejsbukom („šer“ ili „lajk“ dugme). Iako mi znamo da oni čuvaju te podatke, koje dobiju od nas, Fejsbuk tvrdi da ih oni ni na koji način ne zloupotrebljavaju - kaže Nikola, dodajući da će o svemu što se bude dešavalo i dalje obaveštavati javnost.
Facebook je juče priznao da je Nik Čubrilović bio u pravu i da je postojala „greška u softveru koji je pratio informacije i slao ih“.
Iz Facebook-a su rekli i da je greška već otklonjena, te su se zahvalili srpskom kompjuterskom geniju što im je „ukazao na grešku“.
- Sredili smo da kukiji više ne šalju informacije kad se korisnik odjavi s Facebook-a - izjavio je portparol kompanije.