Republika Srpska ima komparativne prednosti u potencijalima baš onih oblika ponude koja je sve traženija u urbanom svijetu, budući da su oblici turizma u prirodi trenutno u svijetu oblici sa najvećom stopom rasta.
Turistički potencijali Republike Srpske zasnivaju se na raznolikosti njenog prirodnog i kulturnog naslijeđa. Njihova zaštita, valorizacija i u nekim slučajevima i revitalizacija kao i uključenost u turističko tržište je strategijska osnova za razvoj turističke privrede.
Smještena je u srcu Balkana, između Istoka i Zapada, geografski, politički i kulturološki. Ovdje se istočne i zapadne civilizacije susreću, ponekad sukobljavaju, ali češće pojačavaju i obogaćuju jedna drugu kroz dugu i fascinantnu istoriju.
Istorija je na ovim prostorima još od rimskog doba, pa sve do danas ostavila brojne kulturno-istorijske spomenike i tragove bogatog duhovnog nasljeđa naroda koji je živio i opstao na ovoj raskrsnici kultura i civilizacija. Raznolikost civilizacija potvrđuju brojna arheološka nalazišta na području Banje Luke, Bijeljine, Dervente, Trebinja.
Iako teritorijalno nevelikoj, Republici Srpskoj pripadaju bogati, ali razuđeni prirodni resursi. Oni predstavljaju njenu osobenost i veliku prednost budući da se klimatske zone protežu od mediteranske na jugu Hercegovine, do umjereno-kontinentalne koja preovladava sjevernim dijelovima. Zahvaljujući prirodnim ljepotama i bogatstvima, turizam u Republici Srpskoj je zasnovan na prirodnim motivima. Priroda je prema Republici Srpskoj bila izuzetno naklonjena.
Plodne ravnice, brojne rijeke i šume, pružaju obilje sadržaja za kvalitetan i aktivan odmor u prirodi. U njenim podnožjima prostrle su se pitome i plodne ravnice žitne Posavine i Semberije, Lijevče polja i lagano zatalasanih Potkozarja i Podgrmeča kao i predjeli hercegovačkog krasa prošaranog plodnim kraškim poljima. Vodotoci moćnih rijeka Une, Sane, Vrbasa, Ukrine, Drine i Tare, zasigurno najbistrijih rijeka na čitavom Balkanu, bogati su svakovrsnom ribom.