Privode se kraju pripreme za proslavu 9. januara Dana Republike Srpske. Nakon donošenja Zakona o Danu Republike najavljena je najveću proslavu do sada.
Zastave Republike Srpske na svim glavnim saobraćajnicama u Banjaluci. Na Trgu Krajine i u Ulici kralja Petra I Karađorđevića kojom će ići svečana parada povodom 9. januara.
Stotine učesnika - policajaca, vatrogasaca, pripadnika Civilne zaštite, kulturno umjetničkih društava, pa čak i bajkeri paradiraće od zgrade Vlade do gradskog trga. Planirano je polaganje vijenaca na spomenike poginulim borcima Vojske Republike Srpske i NOR-a, na Spomen kosturnicu, Spomeniku banjalučkim bebama, te na spomen-obilježju bivšeg predsjednika Milana Јelića.
"Imamo jednu paradu koja do sada nije bila viđena u Republici Srpskoj. To jedan izazov za policiju jer će biti uključena i u paradu i u obezbjeđenje parade i svih dešavanja povodom 9. januara. S obzirom na naše iskustvo siguran sam da ćemo obezbijediti ta dešavanja na adekvatan način", poručio je Dragan Lukač, ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske.
U cjelodnevnom programu učestvovaće više stotina izvođača, dječji horovi, folklorni ansambli, muzičke grupe, lokalni solisti. Centralni događaji biće Svečana akademija u dvorani Borik, a veče je rezervisano za nastup orkestra 100 srpskih truba na Trgu Krajine.
"Najvažnije je da imamo jasnu svijest o tome šta hoćemo, a Republika Srpska ima jasnu svijest. Želi da sačuva svoju autonomiju kako je to Dejtonom definisano i ne želimo dopustiti bilo kakvo gažanje našeg identiteta i za to imamo apsolutnu podršku građana Republike Srpske i u okviru toga ćemo se i kretati", kazao je Petar Đokić, ministar u Vladi Republike Srpske.
Prema programu koji je usvojio Odbor za proslavu neće biti vjerskih.
U Zakonu o Danu Republike Srpske, koji je usvojen, navodi se da je 9. januar sekularni praznik, te da Vlada Republike Srpske donosi odluku o načinu obilježavanja.
Iz Ministarstva uprave i lokalne samouprave saopšteno je da će ovaj dan biti neradni dan.