Banjaluka - Narodna skupština Republike Srpske izabrala je večeras novu vladu RS sa 50 glasova za, 22 glasa protiv i tri uzdržana glasa poslanika. Za predsjenika vlade izabrna je Željka Cvijanović sa 50 glasova za i 23 protiv te dva uzdržana poslanička glasa, javlja novinar Glasa Srpske iz Narodne Skupštine RS.
Civijanovićeva je nakon izglasavanja vlade zahvalila na ukazanom povjerenju i rekla sa će nova vlada raditi u jednoj novoj dimenziji u punom kapacitetu.
- To naravno podrazumijeva i posebno saradnju sa Srbijom ali i sa drugim entitetom jer smo često imali problem da tamo nemamo sagovornika, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da vlada treba da bude aktivna u borbi protiv kriminala i korupcije u smislu da prionalzi zakonska rješenja za tu oblast i da će biti formiran antikorupcioni tim.
Novi Ministar zdravlja Slobodan Stanić rekao je da će raditi na unaprijeđenju i pomoći ljudima da sami unaprijede svoje zdravlje.
- Ako ljudi sami ne preuzmu odgovornost, ne postoje te finansije koje mogu riješiti probleme zdravlja - rekao je Stanić i dodao da očekuje dobru saradnju sa novim premijerom.
Novi ministri
Ministri u Kabinetu Željke Cvijanović su: Zoran Tegeltija, ministar finansija, Radislav Jovičić, ministar unutrašnjih poslova, Gorana Zlatković, ministar pravde, Lejla Rešić, ministar uprave i lokalne samouprave, Igor Vidović, ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju, Petar Đokić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite, Maida Ibrišagić-Hrstić, ministar trgovine i turizma, Željko Kovačević, ministar industrije, energetike i rudarstva, Nedeljko Čubrilović, ministar saobraćaja i veza, Stevo Mirjanić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Srebrenka Golić, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, Goran Mutabdžija, ministar prosvjete i kulture, Davor Čordaš, ministar za izbjeglice i raseljena lica, Slobodan Stanić, ministar zdravlja i socijalne zaštite, Jasmin Komić, ministar nauke i tehnologije i Nada Tešanović, ministar porodice, omladine i sporta.
Ekspoze
Cvijanovićeva je iznoseći ekspoze pred poslanicima Narodne skupštine RS kazala da će stabilnost institucija i finansijska održivost sistema biti u centru svih aktivnosti vlade i njen primarni cilj.
Kazala je da će rad ove vlade obilježiti borba za očuvanje svakog radnog mjesta, očuvanje fiskalne i socijalne stabilnosti, reformisanje poslovnog ambijenta, stvaranje prostora za strane i domaće investicije.
- Sve ovo uz nastojanja da rehabilitujemo principe socijalne pravde, unaprijedimo transparentnost u radu institucija i trošenju javnih sredstava, ostanemo stabilni u uslovima izloženosti određenim političkim procesima i ne izgubimo iz vida potrebu da vlada bude proevropska i aktivna u procesu evropskih integracija - kazala je Cvijanovićeva.
Naglasila je da je osnovni i nezaobilazan pravac djelovanja očuvanje ustavne pozicije Republike Srpske sa svim njenim nadležnostima.
- Dejtonski sporazum je trajni osnov i okvir za ponašanje i djelovanje vlade. To je okvir u kojem je Republika Srpska gradila i jačala svoje institucije i postigla funkcionalnost - rekla je ona.
Istakla je da je evropski put opredjeljenje, te da će vlada nastaviti da jača svoje institucionalne kapacitete kako bi izvršavala evropske obaveze.
Naglasila je da će vlada će biti reformski orijentisana, jer to više nego ikada zahtijevaju okolnosti u kojima živimo i uslovi u kojima funkcioniše današnji svijet pogođen ekonomskom krizom.
- Vlada će biti kreativna, brza, efikasna i pokretna u traženju rješenja i za one probleme koji su rezultat naših unutrašnjih slabosti. Ovo će biti narodna vlada sa kojom se lako komunicira - naglasila je i dodala da će vlada voditi bitku za svako radno mjesto kroz programe podrške privredi ili kreativnije programe zapošljavanja kako bi sredstva namijenjena za ovu svrhu imala jasno preciziran cilj, a rezultati davanja imali mjerljiv rezultat.
Kazala je da će vlada sprovoditi reforme kojima će se unaprijediti poslovnost.
- Izvršićemo dodatnu identifikaciju mogućih ušteda u okviru budžeta, ali i unutrašnjih preraspodjela i analizirati postojeći sistem grantova, podsticaja i subvencija, kako bi se davanjima i mjerama podrške postigli mjerljiviji, ciljani efekti i po potrebi ga reformisati u skladu sa nalazima analize - rekla je ona.
Istakla je da je spremna da se odrekne dijela javnih prihoda u korist privrede i da iz budžeta investira u stvaranje boljih uslova poslovanja.
Vlada će zahtijevati efikasnost i odgovornost u vođenju javnog sektora.
- Princip efikasnosti i odgovornosti podrazumijeva da će svaki direktor javnog preduzeća ili član upravnog ili nadzornog tijela biti vezani za rezultate rada, jer će od poslovnih rezultata ili predloženog koncepta za prevazilaženje problema zavisiti i njihov ostanak na tim pozicijama. Javni sektor ne smije da akumulira gubitke i zato će vlada afirmisati princip da oni koji prave gubitke moraju da idu sa pozicije i snose odgovornost - kazala je ona.
Rekla je da će jedan od prioriteta u radu vlade biti stvaranje ambijenta i unapređenje regulatornog okvira za efikasnu borbu protiv kriminala i korupcije.
Vlada će inicirati uspostavljanje antikorupcionog tima Republike Srpske po uzoru na tim stručnjaka za borbu protiv korupcije koji je uspostavila Evropska komisija sa zadatkom da savjetuje i daje preporuke i prijedloge novih mjera.
Kazala je da su pred vladom i teški izazovi u sferi zdravstvenog i penzijskog sistema.
Istakla je da Republika mora ostati otvorena prema svijetu, zato je jedan od ciljeva vlade unapređenje odnosa Republike Srpske i evropskih i neevropskih regija.
Rasprava
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je uvjeren da je promjena kadrova u vladi pravi potez.
- Nova vlada treba da nastavi da u kontinuitetu rješava probleme i da da novi pečat nekim rješenjima, da približi još više vladine institucije narodnim problemima, da u pravom smislu bude narodna - istakao je Dodik.
On je dodao da se promjenama u vladi pokazuje sposobnost da se brzo rješavaju problemi.
- Očekujem da ministri postanu članovi vlade, pa tek onda ministri, odnosno da timski rade - rekao je Dodik.
Dodik je rekao da je opozicija ranije “jaukala i govorila da prethodna vlada nije dobra, a sada jauče za ovom novom”.
- Svidjelo se to njima ili ne, mi imamo mandat naroda i uvjereni smo da radimo u najboljem interesu naroda. Opozicija ima daleko važnija pitanja kojima bi trebalo da se usmjeri, a njihova galama, jad i primitivizam neće spriječiti izbor vlade - kazao je Dodik i dodao da opozicija očigledno želi da “dugoročno ostane tu gdje jeste”.
Poslanik SNSD-a Srđan Mazalica rekao je da program rada vlade koji je Cvijanovićeva iznijela ima dobrih ideja.
- Bitno je da se u budućem periodu održi stabilnost finansijskog sektora. Kada je u pitanju visoko obrazovanje, važno je da budu urađene analize opravdanosti postojanja određenih studijskih programa - rekao je Mazalica.
Predsjednik Kluba poslanika SDS-a Vukota Govedarica rekao je da SDS ne vjeruje da će nova vlada išta ozbiljnije uraditi, a ekspoze Cvijanovićeve nazvao “veselom sveskom”.
- Republika Srpska je u haosu koji će se nastaviti sa novom vladom - rekao je Govedarica.
Predsjednik Kluba poslanika PDP-a Zoran Đerić rekao je da planovi Cvijanovićeve ne mogu dobiti prolaznu ocjenu.
Dok je opozicija isticala da nova vlada neće donijeti ništa novo, pozicija je govorila da je opozicija imala priliku da mandataru kaže svoje stavove, ali da se nije odazvala na konsultacije.
Vlada RS podnijela je 27. februara ostavku, Narodna skupština je prihvatila, a isti dan predsjednik RS Milorad Dodik povjerio je Cvijanovićevoj mandat za sastav nove vlade.
Gosti
Sjednici NSRS prisustvovali su predsjednik RS Milorad Dodik, potpredsjednik RS Emil Vlajki, šef Delegacije EU i specijalni predstavnik Unije u BiH Peter Sorensen, predstavnici RS u Parlamentu BiH, delegati Vijeća naroda RS, predstavnici stranih ambasada, BORS-a, Udruženja penzionera, sindikata, nevladinih organizacija i vjerskih zajednica.
{gallery}republika-srpska/vlada-republike-srpske{/gallery}
S. Tadić